Wymiana sworznia wahacza - Wrocław dolnośląskie

Sworzeń wahacza

Sworzeń to mały podzespół, a mimo wszystko spełnia bardzo ważną funkcję w zawieszeniu naszego samochodu. Przypomina stalowy bączek, zabawkę z dzieciństwa, z doczepionym uchwytem mocującym. Mechanizm ten pełni dwie funkcje: przenosi obciążenie podczas pracy zawieszenia oraz łączy zwrotnicę z wahaczem.

Każdy sworzeń ma swoją blokadę, której rolę może pełnić płytka osadcza, nakrętka, pierścień lub zawleczka. Jest to element narażony na wzmożoną eksploatację i jego wymiany nie da się uniknąć, choćby liczyć na cuda. Jedynie jazda po tylko utwardzonych, gładkich drogach może wydłużyć żywotność elementu. Jak rozpoznać usterkę sworznia?

Podczas pracy zawieszenia usłyszysz charakterystyczne, stłumione bicie. Jest to efekt powstania luzów. Oprócz walorów dźwiękowych, różnica w prowadzeniu auta jest zauważalna. Te objawy oznaczają krytyczny moment żywotności mechanizmu- czas do mechanika! W przeciwnym wypadku może dojść do oderwania koła od wahacza.

Wymiana sworznia zwrotnicy – krok, po kroku.

Aby dokonać wymiany sworznia, potrzebujemy kilku narzędzi: młotka, lewarka, dwóch kluczy nasadowych o średnicy większej, niż tej sworznia, wybijak, klucze, najczęsciej o rozmiarach 22 i 13mm. Jeśli chodzi o zakup komponentów, to należy zwrócić uwagę, by w zestawie znajdowała się śruba. Cały komplet to koszt w okolicach 150 zł.

1) Luzujemy koło, podnosimy samochód z pomocą podstawionego lewarka i ściągamy koło całkowicie z piasty.

2) Teraz czas na śruby. Rzadko zdarza się, by nie były one zapieczone. Dlatego, kilka dni przed wymianą warto potraktować je odrdzewiaczem i WD-40. Zacznij od nakrętki, po odkręceniu jej, wybij śrubę trzymającą sworzeń.

3) Kolejną czynnością jest wybicie sworznia ze zwrotnicy. Można to zrobić na dwa sposoby: stosując dźwignię prostą pochyłą albo uderzając od góry w wahacz.

4) Teraz należy odkręcić nakrętkę końcówki drążka kierowniczego (najczęściej ma średnicę 16 mm). Czas na odchylenie zwrotnicy w celu dostania się do sworznia. Uważaj na półoś, staraj se by nie wypadła. W innym wypadku dojdzie do wylania oleju.

5) Wyczyść środowisko pracy zwrotnicy i sworznia. Po porządkach, możesz zamontować nowy element. Nie dopuść do uszkodzenia osłony sworznia, wykonanej z gumy.

6) Póki sworzeń nie jest przykręcony, podtrzymuj go kluczem nasadowym o średnicy większej, niż on sam. To samo zrób od góry, używając rury lub klucza, wbij komponent do wahacza za pomocą małego młotka.

7) Jeśli sworzeń jest już nabity, należy ustawić zwrotnicę na właściwe miejsce. Tutaj ponownie należy zwrócić uwagę na półoś, by nie nabawić się niepotrzebnego wycieku oleju. Przyda się druga para rąk, do przytrzymania wahacza.

Jeśli wszystko pasuje, zostało tylko skręcić sworzeń śrubą. Wspominałem o zakupie zestawu, w którym jest oferowana, gdyż musi cechować się odpowiednią wytrzymałością.

Nie przejmuj się nieznacznym oporem śruby. Natomiast, jeśli masz większe problemy ze skręceniem całości, wyjmij ją i sprawdź, czy jest odpowiedni przelot.


O czym należy pamiętać?

W sporej części montowanych, w dzisiejszych samochodach, zawieszeniach, sworzeń współpracujący z wahaczem koryguje jednocześnie kąt i położenie względem zwrotnicy.

Oznacza to, że być może konieczna będzie regulacja geometrii zawieszenia i dokonanie wyważenia kół. Sworzeń, to element, który ma niemal identyczny okres żywotności, bez względu na rodzaj napędu i osie. Oznacza to, że przy wymianie jednego z nich, warto wziąć pod uwagę kompleksową renowację i dokonać tego zabiegu z pozostałymi trzema.

Tym bardziej, jeśli nie dokonujesz napraw sam i oddajesz samochód w ręce mechanika. Fachowiec za wymianę i skorygowanie geometrii zawieszenia policzy sobie sporo, bo w granicy 500 złotych. Cena zależy również od sposobu montażu sworznia- prasowany jest droższy w wymianie od przykręcanego.